Сторінка 1 з 4
Научний - селище міського типу, підпорядковане Бахчисарайській міській Раді, розташоване за 28 км від районного центру, в мальовничій Гірській місцевості, на висоті 600 метрів над рівнем моря. Населення - 800 чоловік.
Научний- один із наймолодших населених пунктів Кримської області. Виник
нення та зростання його яскраве свідчення турботи Комуністичної партії і Радянського уряду про розвиток науки і створення найсприятливіших умов для життя та праці вчених. Історія селища тісно пов'язана з історією Кримської астрофізичної обсерваторії АН СРСР. 1908 року в Сімеїзі засновано відділення Пулковської обсерваторії. За роки Радянської влади Сімеїзька обсерваторія стала однією з найбільших у нашій країні та Європі. Під час Великої Вітчизняної війни її зруйнували фашистські загарбники.
Після вигнання Гітлерівців з кримської землі поряд з відбудовою Сімеїзької обсерваторії, яка почалася 1944 року, відновились перервані війною пошуки місця для спорудження нового наукового центру вивчення зоряного світу з кращими умовами для астрономічних спостережень. Таку ділянку знайшли за 5 км на південь від села Партизанського (колишній Мангуш, нині село Прохладне).
1945 року за розпорядженням Раднаркому СРСР Сімеїзьке відділення Пулковської обсерваторії перетворено на самостійну наукову установу - Кримську астрофізичну обсерваторію АН СРСР, яку очолив видатний вчений академік Г. А. Шайн. Того ж року виконком Кримської обласної Ради депутатів трудящих ухвалив рішення про відведення ділянки площею 50 га в постійне користування АН СРСР.
Перед будівельниками постало складне завдання - спорудити астрономічні башти, лабораторні приміщення, житлові будинки для співробітників, медичний пункт, школу, підвести електроенергію й воду, а також прокласти шосе довжиною 14 км до автошляху Сімферополь-Севастополь. Будівництво першої черги обсерваторії і населеного пункту провадилось спеціально створеною організацією «Кримакадембуд» і було в основному закінчено навесні 1955 року. Вже 1949 року споруджена перший телескоп - подвійний фотографічний рефрактор з об'єктивами дім метром 400 мм. Тоді ж зведено будинок, де встановили позазатемнений коронограф - інструмент для кінореєстрації швидких процесів, що відбуваються на Сонці. 1954 року почав працювати баштовий сонячний телескоп, виготовлений радянською оптико-механічною промисловістю за задумом доктора фізико-математичних наук А. Б. Сєвєрного (директора обсерваторії з 1952 року). Вже перші випробування баштового сонячного телескопа показали його високі якості й великі можливості у вивченні магнітного поля та фізичних процесів на Сонці. На той час це був унікальний телескоп, один з найбільших у світі.
Зростало й селище вчених. 1952 року тут зведено 2 восьмиквартирні будинки, 1954 - 3, 1955 - ще 4 загальною площею 1 тис. кв. метрів. Спорудили триповерховий готель, проклали водопровід від річки Качі, провели високовольтну лінію електропередачі довжиною 13,3 км, телефонну лінію. Багато уваги приділялося поліпшенню побуту. До нових будинків підвели гарячу воду. 1955 року пущено другу чергу водопроводу, закінчено будівництво банно-прального комбінату. Селище озеленювалося, був закладений фруктовий сад на площі 7 га. На нове місце проживання переїздили сім'ї працівників обсерваторії.
1953 року в обсерваторії працювало 76, 1955 - 126 чоловік. Провадились дослідження в галузі фізики та космології газових туманностей і міжзоряного сере довища, фізики Сонця і впливу його на Землю, фізики і космології зірок. Використання найновіших досягнень технічної фізики, електротехніки і радіотехніки для створення нових і досконалих методів досліджень дало можливість виконати серію оригінальних наукових робіт. Ще 1951 року на рефлекторі із дзеркалом 122 см одержано перші унікальні спектрограми Сонця з великою дисперсією. Обсерваторія перетворювалась у науковий центр не лише всесоюзного, а й світового значення.
Офіційне відкриття обсерваторії, яке відбулося у вересні 1955 року, стало великим святом для всіх жителів селища. До цієї події було приурочено наукову
конференцію з астрофізики, у роботі якої взяли участь відомі радянські, а також учені ряду зарубіжних країн, у т. ч. ПНР, ФРН, Англії, Франції, Індії. Після відкриття Кримської астрофізичної обсерваторії Сімеїзька стала її відділенням.
1956 року почався другий етап будівництва обсерваторії, головним об'єктом якого було спорудження 2,6 -метрового зоряного телескопа. В створенні цього унікального інструмента і пов'язаного з ним комплексу споруд взяло участь понад 40 заводів, конструкторських бюро, науково-дослідних інститутів та інших закладів. Рефлектор побудували на оптико-механічному
Дивиться також інші населені пункти району: