Масандра - селище міського типу (з 1941 росу), центр селищної Ради. Розташована за 3 км від Ялти. Через селище проходить автошлях Ялта - Сімферополь. Населення - 3800 чоловік. Селищній Раді підпорядковані селища Ботанічне, Відрадне, Восход, Совєтське.
У Масандрі розміщені винокомбінат «Масандра», комбінат харчування, база-холодильник, фабрика морозива і цех сухого льоду, відділок винорадгоспу «Лівадія».
Комбінат «Масандра» об'єднує 13 заводів первинного виноробства і 10 винорадгоспів, розташованих на Південному березі Криму. У радгоспах «Алушта», «Морський» і «Судак» здійснюється повний цикл виробництва марочних та ординарних вин.
Головний завод комбінату, який міститься в селищі, випускає 28 марок високоякісних десертних, міцних і столових вин, 11 з них присвоїли Знак якості. На заводі щорічно виробляється понад 1680 тис. дкл виноградних вин.
У 1949 році Головний завод за заслуги в розвитку вітчизняного виноробства нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Винам комбінату на міжнародних конкурсах присуджені кубки «Гран-Прі» і 126 золотих та срібних медалей. За перевиконання соціалістичних зобов'язань на честь 50-річчя Радянської влади його колективу вручено пам'ятний Червоний прапор ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС. 267 передовиків комбінату нагороджено орденами й медалями. Звання Героя Соціалістичної Праці удостоєний головний інженер-винороб комбінату І. Н. Околєлов, орденом Леніна відзначено директора комбінату С. І. Власенка і начальника цеху розливу Головною заводу М. Й. Саржиска, орденом Жовтневої Революції - керуючого відділком радгоспу «Лівадія» О. П. Жданова.
У селищі є державне професійно-технічне училище на 850 місць, яке готує штукатурів,
мулярів, теслярів та електриків, восьмирічна школа, в якій 22 вчителі навчають 330 дітей; працюють кінотеатр на 450 місць, бібліотека з книжковим фондом 12,5 тис. примірників, амбулаторія, дитячі ясла та садок, 10 магазинів і 4 їдальні.
На обліку в 6 партійних організаціях перебувають 177 комуністів, в 4 комсомольських - 105 членів ВЛКСМ.
Виникнення Масандри належить до 1730-1750 років. У 1889 році засноване виноробне підприємство «Масандра». Радянська влада встановлена у січні 1918 року.
У селищі Ботанічному міститься Нікітсышй державний ботанічний сад - науково-дослідний й культурно-освітний заклад в системі Міністерства сільського господарства СРСР. Засновано сад 1812 року російським ботаніком X. X. Стевеном. Загальна площа саду - 272 га, з них 120 га - площа заповіднику і 38 га - площа виробничо-експериментальних господарств. У колекціях саду налічується понад 11 тис. видів і форм деревних, чагарникових і трав'янистих рослин усіх широт земної кулі. У чотирьох дослідних парках саду - Верхньому, Нижньому, Приморському і Монтодорі - на площі понад З0 га ростуть 30 500 деревних та чагарникових рослин. Профіль його діяльності - вивчення світових рослинних ресурсів і природної флори Криму; розробка наукових основ інтродукції і селекції високоврожайних і стійких сортів кісточкових, субтропічних плодових і горіхоплідних культур, ефіроносів, пряних, декоративних та квіткових рослин; розробка раціонального використання грунтово-кліматичних умов при вирощуванні перелічених груп рослин та заходів боротьби з їх шкідниками і хворобами. Багато років сад є постійним учасником ВДНГ. 1971 року сад удостоєно диплома ВДНГ 1-го ступеня, трьох атестатів 1-го ступеня. 12 співробітників нагороджено медалями виставки. У 1962 році сад нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора. Тут працюють 108 наукових працівників, у т. ч. 5 докторів, 68 кандидатів наук. Серед них відомі вчені, заслужені діячі науки УРСР - М. А. Кочкін, М. І. Рубцов, лауреати Державної премії - О. А. Ріхтер, Н. К. Арендт, І. М. Рябов, К. Ф. Костина, А. С. Коверга. Підтримуються зв'язки з зарубіжними науково-дослідними установами та фірмами.
Щорічно сад відвідують близько 670 тис. екскурсантів.
Збереженням і розведенням флори та фауни Південного берега Криму займається відділення «Грушова поляна» Кримського державного заповідно-мисливського господарства, яке розташоване на 9-му кілометрі автошляху Масандра - Красний Камінь.
Поблизу Масандри виявлено залишки таврського могильника, античних поселень, могильника і катакомби І-III ст., досліджено також монастир 7-15 ст., розписаний фресками з унікальною кам'яною різьбою.
Дивиться також інші населені пункти району: