Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Новоселівське

Новоселівське -селище міського типу, центр селищної Ради. Розташоване за 40 км від районного центру, за 35 км від залізничної станції і морського порту Євпаторії. З Євкаторією з'єднане також автошляхом. Населення - 3,3 тис. чоловік. Селищній Раді підпорядковане село Сєверне.
Населений пункт (початкова назва Фрайдорф) виник у 1928 році. На той час у ньому прогнивало 47 сімей. В жовтні 1930 року створено Фрайдорфський район. То­го ж року в селі організувався колгосп, в якому налічувалось 296 чоловік. За господарством було закріплено 1434 га землі. Об'єднання селян у колгосп супроводжува­лось гострою класовою боротьбою. Куркулі й торговці чинили опір соціалістичній перебудові села, намагалися підірвати віру селян у колективне господарство.
Волику допомогу в зміцненні колгоспу подала Радянська держава. Господарство одержало сільськогосподарський інвентар, насіння, племінну худобу, а в 1932 році - позику для закупівлі 47 голів великої рогатої худоби.
У зміцненні колгоспу значну роль відіграла Фрайдорфська машинно-тракторна станція, організована 1930 року. Це була найбільша в районі МТС. Її машинний парк налічував 63 трактори, 40 комбайнів, 18 автомашин. МТС обробляла поля З0 господарств. Уже в перший рік існування колгоспу селяни переконались у перевагах колективного господарювання. На кожен трудодень вони одержали по 3 кг хліба і по 1 крб. 50 копійок.
Організаторами й керівниками трудящого селянства Фрайдорфа були кому­ністи. В 1930 році дві нарторганізації села - при МТС і колгоспна - об'єднували 20 чоловік. Дійовим помічником їх стала комсомольська організація, що виникли того ж року. Комуністи й комсомольці йшли в авангарді стахановського руху. 1935 року бригадир тракторної бригади член партії І. Н. Чорний добився виробітку на трактор 628 га, зекономивши при цьому 1600 кг пального. В 1939 році кожен тракторист цієї бригади зорав по 1260 га. З великим ентузіазмом працювали трудівники сільського господарства. І. Н. Чорний і тракторист В. М. Кулешов, які домоглися високих показників під час збирання врожаю, стали учасниками Всесоюз­ної сільськогосподарської виставки 1940 року. Знатна трактористка Криму комсо­молка Є. Челенко 24-рядною сівалкою на тракторі ХТЗ засівала за зміну понад 27 га при нормі 18. Самовіддано трудилися й інші працівники МТС. Серед них слю­сар А. Кан, токар П. Л. Любомирський, які виконували норму відповідно на 450 і 305 проц. Завідуючий майстернею В. Ївженко вніс 12 раціоналізаторських пропо­зицій, реалізація яких дала економічний ефект у 40 тис. карбованців.
За рішенням районної Ради депутатів трудящих і районного комітету партії тут організували курси для підготовки спеціалістів сільського господарства- агрономів, зоотехніків та ін. На базі Фрайдорфської МТС працювала районна школа механізаторів, у якій лише в 1931-1935 рр. підготовлено 645 трактористів. 126 комбайнерів, 112 бригадирів тракторних бригад.
Збільшилась урожайність сільськогосподарських культур в колгоспі. Якщо до 1935 року тут одержували зернових по 5,6 цнт, то в 1940 році зібрали по 13 цнт з гектара.
Поряд із сільським господарством розвивалась місцева промисловість. Було споруджено цегельно-черепичний і вапняний заводи, промкомбінат по видобутку будівельного каменю, м'ясо-молочний комбінат, заводи по виробництву вин і газованих вод. Всього діяло 8 промислових підприємств, де працювало 111 чоловік.
За роки довоєнних п'ятирічок Фрайдорф перетворився на добре впорядкований населений пункт, адміністративний центр великого району. До 1940 року в селі було споруджено понад сто індивідуальних житлових будинків, дві електростанції. Райцентр повністю радіофікували - трансляційний вузол забезпечував роооту 400 радіоточок. У 1940 році закінчилось будівництво дороги Фрайдорф-Євпаторія. В центрі села заклали парк, який став улюбленим місцем відпочинку трудящих.
Багато уваги приділялось розвитку охорони здоров'я, освіти й культури. У 1937 році в селі відкрито лікарню, кількість ліжок в якій на 1940 рік зросла до 50. Населення обслуговували 9 лікарів і 15 медичних сестер. Функціонували поло­говий будинок, дитячі ясла на 65 місць. 1935 року на базі початкової школи почала працювати неповна середня школа, через чотири роки перетворена на середню, де 15 учителів навчали й виховували 439 учнів. З 1932 року у Фрайдорфі діяла школа робітничої молоді, яку відвідували 37 чоловік. До 1940 року в районному центрі повністю ліквідовано неписьменність. Велику культурно-масову роботу провадили працівники будинку культури. При ньому працювали гуртки художньої самодіяль­ності, районна бібліотека, діяв кінозал на 200 місць.
Коли мочалась Велика Вітчизняна війна, жителі Фрайдорфа, як і всі радян­ські люди, втали на захист соціалістичної Батьківщини. Десятки комуністів, комсомольців і безпартійних пішли до Червоної Армії. Ті, що залишилися в


.

Новоселівське - cучасна карта