Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Гаспра

Гаспра - селище міського типу (з 1930 року), кліматичний курорт. Розташована за 10 км від Ялти. Населення - 10,4 тис. чоловік.
У Гаспрі містяться завод залізобетонних ви­робів, будівельне управління № 33 тресту «Ялтаспецбуд», автотранспортне підприємство, спеціалізоване
управління механізації, відділок вино­радгоспу «Лівадія». За трудові успіхи орденами і медалями нагороджено 92 передовиків виробництва, серед них - орденом Леніна і орденом Жовтневої Революції бригадира ліпників заводу залізобетонних виробів П. І. Єрмакова. Ордена Леніна удостоєно виноградаря радгоспу 3. І. Тутубаліну, ордена Жовтневої Революції - шофера автобази М. Ф. Науменка.
На території селища розміщені санаторії «Па­рус», «Україна», «Марат», «Ясна Поляна», «Дніп­ро», «Перлина», «Сосновий гай», дитячий сана­торій ім. Рози Люксембург, турбаза Міністерст­ва оборони СРСР «Кічкине». Щорічно в них від­почивають понад 50 тис. чоловік.
У селищі є восьмирічна школа, в якій 20 учи­телів навчають 276 дітей, будинок культури будівельників із залом на 210 місць, 2 бібліотеки з фондом 18 тис. книжок, аптека, 5 магазинів, З кафе.
13 партійних організацій об'єднують 502 ко­муністів, 19 комсомольських - 428 членів ВЛКСМ.
Селище виникло у середині XVIII ст. Радян­ська влада встановлена у січні 1918 року. Під час Великої Вітчизняної війни билося з ворогом близько 3 тис. жителів Гаспри, з них наго­роджено орденами і медалями 1890 чоловік.
У селищі встановлено пам'ятник В. І. Леніну.
У 1901-1902 рр. у палаці графині Паніної (нині санаторій «Ясна Поляна») жив Л. М. Толстой. На пам'ять про його перебування тут на фасаді будинку встановлено меморіальну дошку, відкрито виставку-музей, присвячену великому письменникові.
Варта уваги у Гаспрі архітектурна споруда «Ластівчине гніздо». Збудовано воно 1911-1912 років у готичному стилі архітектором А. Шервудом.
Поблизу Гаспри знайдено кам'яні знаряддя праці доби раннього палеоліту, виявлено залиш­ки неолітичного поселення, таврських укріплень, двох могильників і святилища. Неподалік сели­ща (мис Ай-Тодор) знаходилася найбільш значна з римських фортець Харакс (І ст.), заснована на місці таврського поселення. Збереглися кам'я­ні оборонні стіни фортеці, терми. У середині XIX ст. тут закладений Харакський парк.

Дивиться також інші населені пункти району:

.

Гаспра - cучасна карта